Czy za chmurę trzeba płacić?

Chmura – wirtualny dysk

W sytuacji wielu firm, przechowywane są przeróżnego rodzaju dane. Ku temu służą na pewno nie tylko teczki z dokumentami czy segregatory. Dzisiaj miejscem na istotne dane są również wirtualne dyski danych.

Te, oprócz dyskami w komputerach, dają ogromne powierzchnie, gdzie dane mogą być przechowywane. Nie bez przyczyny chmura dla firm cieszy się tak dużym powadzeniem. Jest to wirtualna przestrzeń, gdzie dane można umieszczać i ma się do nich dostęp wszędzie. Takie rozwiązania sprawdzają się w sytuacji wszelkich awarii systemów komputerowych. Jeżeli taki ulegnie awarii lub dane w każdej sytuacji zostają bezpieczne, bo ichniejszym kopie umieszczono także w wirtualnej chmurze.

Podobne rozwiązania używa się w wielu firmach. Są one dla nich przede wszystkim formą zabezpieczenia. W ten sposób dba się o to, aby mieć dostęp do dokumentów, które dla danej firmy są niezbędne i nie można sobie pozwolić na ich utratę. Takie przetwarzanie w chmurze zwalnia też pamięć w realnych systemach komputerowych. Dzięki wirtualnym dyskom firmy nie muszą inwestować w potężne systemy komputerowe o olbrzymiej pojemności.

Jeśli mają do dyspozycji chmurę, to część danych jest zapisywana na niej i tam przechowywana. W zależności od wymagań wybierana jest chmura obliczeniowa. Chmury wirtualne, czyli przestrzenie na dyskach udostępniane są przez firmy, które takie usługi zapewniają. One w ramach stałego abonamentu zapewniają określona przestrzeń na takiej chmurze. W współzależności od jej rozmiarów i pojemności, inna może być cena każdej z nich.

Więcej informacji: storwize.